In een recente zaak die ik mocht behandelen, stonden we voor een aantal uitdagende obstakels bij het bestrijden van fraude met cryptovaluta. Deze zaak illustreert niet alleen de complexiteit van dergelijke fraudezaken, maar ook de innovatieve juridische aanpak die nodig is om slachtoffers te beschermen.

De uitdagingen

De kern van de problematiek lag in het feit dat de gestolen cryptovaluta was overgemaakt naar een onbekende persoon, die klant was bij een buitenlands bedrijf. Dit creëerde een aantal significante hindernissen:

  1. Anonimiteit: de identiteit van de vermoedelijke fraudeur was onbekend.

  2. Jurisdictie: de betrokken exchange was gevestigd in het buitenland, wat jurisdictiekwesties opwierp.

  3. Snelheid: cryptovaluta kan snel worden verplaatst, waardoor snel handelen cruciaal was.

  4. Bewijsvoering: het aantonen van de frauduleuze transactie vereiste gespecialiseerd blockchain-onderzoek.

Onze aanpak

Om deze uitdagingen het hoofd te bieden, hebben we een meersporenbeleid gevolgd:

  1. Blockchain-analyse: via blockchainanalyse zijn de transacties onderzocht om zo de betrokken exchange, waar de fraudeur klant is,  te identificeren.

  2. Juridische actie: we startten een kort geding tegen de exchange (MEXC Global Limited) met als doel:

    • Het bevriezen van het account van de onbekende persoon

    • Het verkrijgen van de naam- en adresgegevens van de rekeninghouder

    • Het ontvangen van informatie over de aanwezige cryptovaluta en transactiehistorie

  3. Internationale betekening: We zorgden voor een zorgvuldige internationale betekening van de dagvaarding, inclusief Engelse vertaling, via verschillende kanalen om te garanderen dat de exchange tijdig op de hoogte was.

De uitspraak van de rechter van 10 januari 2025

De Voorzieningenrechter heeft in deze zaak een baanbrekende uitspraak gedaan:

  1. De rechtbank verklaarde zich bevoegd op basis van het feit dat de schade in Nederland wordt geleden.

  2. MEXC werd bevolen de betrokken account(s) bevroren te houden of te bevriezen.

  3. De exchange moet de NAW-gegevens van de accounthouder(s) verstrekken.

  4. MEXC moet informatie verschaffen over de aanwezige cryptovaluta en transactiehistorie.

  5. Er werden dwangsommen opgelegd om naleving af te dwingen.

  6. De rechter gaf toestemming voor toekomstige uitbetaling van de bevroren activa aan het slachtoffer, mits er een positief vonnis in een bodemprocedure wordt verkregen

Conclusie

Deze uitspraak is een goed voorbeeld van de cryptofraude-zaken die we in de afgelopen maanden hebben behandeld en is een goed voorbeeld van de ontwikkelingen in de strijd tegen cryptofraude. Er zijn nieuwe, grensoverschrijdende mogelijkheden om slachtoffers te beschermen en fraudeurs aan te pakken. Door gebruik te maken van innovatieve juridische strategieën en technologische expertise kunnen we effectief optreden tegen internationale cryptofraude. Deze zaak biedt een blauwdruk voor toekomstige acties en geeft hoop aan slachtoffers van digitale financiële criminaliteit.

Lees hier de uitspraak